Rss Feed


Zubní kaz – Jak vzniká? Jak tomu zabránit?

10. November, 2014 od admin

Zubní kaz je strašákem snad každého dítěte i dospělého! Příčin vzniku zubního kazu je nespočet, ovšem nejčastěji jde o špatnou ústní hygienu v kombinaci s konzumací nezdravých potravin i nápojů. Zjistěte vše důležité o zubním kazu!

Zubní kaz je starší onemocnění, než si myslíte!

Zubní kaz provází lidstvo už od samého počátku a nejen lidstvo, nejstarší zubní kaz byl nalezen na zubu býložravého dinosaura! Vznik zubního kazu může být důsledkem špatným stravovacích návyků i nedostatečné zubní hygieny. V tomto je dobré řešit nejen hygienu, ale i estetiku. Šikovným pomocníkem může být SimpleSmile – domácí bělení zubů.

Vznik zubního kazu

Chrup i dásně jsou neustále ohrožování bakteriemi, které jsou normální součástí dutiny ústní. Na zubech se usazuje zubní plak, který je tvořen převážně bakteriemi, ty se živý cukry z člověkem přijímané potravy. Bakterie tvoří odpadní látky, které obsahují organické kyseliny narušující strukturu zubní skloviny a výrazně snižují její tvrdost, tedy odolnost vůči zubnímu kazu. Celý proces působení organických kyselin na zuby se nazývá demineralizace, kdy se z chrupu uvolňují minerální látky.

Samoléčba těla zubního kazu

Počátkem zubního kazu bývá ‘’pouhé’’ narušení zubní skloviny, které vypadá jako bílá skvrnka na zubu. Tato skvrna nezasahuje do hloubky chrupu, a proto není potřeba kaz odstraňovat. Pokud v této situaci napravíte zubní hygienu, pak si tělo s tímto počátkem zubního kazu poradí samo. Povrchový kaz se vyléčí minerálními látkami, které jsou obsažené ve slinách, sklovina opět získá svou tvrdost.

Nutná léčba zubního kazu!

V případě, že se povrchový kaz neléčil a postupuje nadále do hlubších vrstev zubu, může se objevovat krátkodobá bolest. Kaz vypadá na pohled jako malý, ovšem uvnitř zubu se roztahuje a může dosáhnout až na samotná kořenový kanálek zubu. Neléčení tohoto stavu může dojít až ke ztrátě zubu.

Nepodceňujte pravidelně prohlídky u zubního lékaře, mohlo by vás to stát chrup!

Share Button
Byl Vám tento článek užitečný? Zmiňte se prosím o něm na svém webu, na fóru nebo v diskuzi.
Adresa článku: http://howtodo.cz/zubni-kaz-jak-vznika-jak-tomu-zabranit/ :)
Děkujeme

Přidejte komentář »

Zatím bez komentářů.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>