Rss Feed


Jaký je rozdíl mezi pneumatikami, disky a alu koly

9. September, 2013 od admin

Pneumatiky.cz Levné pneu
Levné pneu zdarma do 24h. 98% zákazníků nás doporučuje svým známým.

Plechové disky, a nebo také plechová kola jsou kovové části kol, tedy celé to těleso, na kterém je nasazena gumová pneumatika. Naproti tomu alu disky a nebo také jinak řečeno alu kola jsou také tělesa, na kterých je nasazena pneumatika. Rozdíl mezi plechovými a alu je ten, že jsou vyrobené z jiné slitiny kovů. Alu jsou z hliníku. Pneumatiky jsou zase vyrobené z gumy a zajišťují přenos sil mezi koly automobilu a vozovkou.

Výměna celých kol, alu disků je potřeba provést jen při defektu. Výměnu pneumatik je však potřeba provádět pravidelně a nebo při takovém ojetí pneumatiky, kdy již pneumatika ztrácí své důležité vlastnosti jimiž je přilnavost k vozovce díky dezénu (reliéfu) pneumatiky. Zjistěte si jaký je minimální dezén abyste si to zapamatovali. Možná, že vám výměnu pneumatik hlídají v servise, který pravidelně navštěvujete, možná, že sami poznáte, že vaše pneumatiky ztrácejí své důležité vlastnosti – tedy hlavně přilnavost k vozovce například za vlha a nebo za sněhu. Pneumatiky, respektive alu kola a pneumatiky se nemění jen jakmile se opotřebí, ale vždy na zimu od listopadu, kdy je možné očekávat první jinovatku, sníh a led – teploty pod nulou.

Jestliže váš automobil má klasické plechové disky, ocelové disky a nepoužívali jste žádné jiné, možná vás ani nenapadne důvod kupovat si alu kola. Výhodou alu kol oproti plechovým diskům, je například to, že nerezavějí a není o ně potřeba pečovat po této stránce. Asi největší výhodou alu – hliníku je jeho lehkost. Je tedy možné dosáhnout dobré úspory paliva, je to jako byste vozili třeba o Xkg méně zavazadel. Kromě praktických důvodů pro nákup nových kol hliníkových je další důvod estetický. U dobrého prodejce alu disků, kol (například Pneu Soukup s.r.o.) je možné si vybrat s širší nabídky designového provedení disků, loukotí. V manuálu u automobilu by mělo být napsáno jaké parametry kol jsou použity u auta. Pro lepší přilnavost na vozovce se používají širší pneumatiky, například 17 palců. Avšak jestliže jste spíše pomalý řidič, možná ani nevyužijete vlastností, které 17 palcová kola a pneumatiky nabízí.

Před výběrem pneumatik si někteří řidiči čtou testy pneumatik pro daný rok a nebo minulou sezonu. Podle výsledků nejlépe hodnocených pneumatik z hlediska bezpečnosti si dále vybírají značku a typ pneumatiky na zimu a nebo na léto. Kvalitní pneumatiky, které jsou doporučovány jsou například Nokian.

Share Button
Byl Vám tento článek užitečný? Zmiňte se prosím o něm na svém webu, na fóru nebo v diskuzi.
Adresa článku: http://howtodo.cz/jaky-je-rozdil-mezi-pneumatikami-disky-a-alu-koly/ :)
Děkujeme

2 Komentářů »

  1. Janka says:

    Nokian nie sú zrovna najlepšie pneumatiky. Záleží, na tom koľko chcete do nich investovať. Dobré značky sú aj Matador (continental) alebo Michelin.

  2. Jitka says:

    Děkuji Vám za váš zajímavý článek.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>