Rss Feed


Jak vyrobit domácí ležák?

3. November, 2010 od canibalx

Národe pivařů zpozorněte a připravte se na skvělý návod pro výrobu 10 litrů světlého ležáku. Kdo by si tu a tam v parních dnech i v dlouhých zimních večerech drobet nesmočil svůj jazýček. Krásná vůně, lahodná chuť a nadýchaně krémová pěna zdobí každé kvalitní pivo dělané s trpělivostí a láskou. Stejně takový postup je vyžadován u následujícího receptu. Buďte trpělivý, svědomitý, dejte tomu lásku a péči a vězte, že se vám za to pivo příjemně odvděčí.

Co budeme na výrobu piva potřebovat.

 • 7 litrů vody na první nálev
 • 2kg plzeňského sladu
 • 7 litrů vody pro vyslazování
 • 35 gramů granulovaného chmele
 • 25–30 gramů lisovaných spodních kvasnic

Technické zázemí

 • Připravte si mlýnek nebo šrotovník na slad
 • 13 litrový hrnec
 • Nádobu na horkou vodu
 • Pádlo na míchání
 • Teploměr 0 – 100 °C
 • Lněnou plachetku na scezení sladiny
 • Kvasnou nádobu – 12litrů velkou
 • PET lahve nebo ležácké nádoby
 • Místo o teplotě 7 – 10 °C pro hlavní kvašení
 • Prostor o teplotě 1 – 4 °C pro dokvašení

Na začátek

Připravenou vodu zahřejeme na 52 °C a vmícháme do ni našrotovaný slad a důkladně promícháme v teplé vodě. Měla by se vám vytvořit řídká kašovitá konzistence tzv. dílo, jenž je základním krokem.

Infuze

Dílo se za stálého míchání zahřeje až na 75 °C a počkáme 20 minut. Při čekání dochází ke zcukření a po té vyčkáme ještě 10 minut, aby se usadilo mláto.

Scezování

Dílo převedeme na scezovací nádobu a necháme stát pro usazení a rozvrstvení směsi. Přichází na řadu opatrné slití čiré tekutiny z vrchu. Zbylé mláto necháme překapat přes lněnou plachetku. Mláto nevyhazujeme, ale vhodíme ho do vody 75 – 80 °C a důkladně rozmícháme. Čirý roztok slijeme a mláto opět nechápe odkapat. Tento postup se opakuje 3x

Chmelovar

V tomto postupu se vaří sladina s granulovaným chmelovým extraktem. Po tomto procesu získáme základ pro výrobu vlastního piva tzv. mladinu. Směs uvedeme k varu na 80 minut a připravený chmel si rozdělíme na tři hromádky, přičemž bude mít jedna 30%, druhá 50% třetí 20%. 30% část vhodíme ihned na začátku varu. 50% část zhruba v polovině a poslední 20% část těsně před koncem. Po ukončení varu je nutné obsah ochladit co nejrychleji na 15 – 18 °C.

Hlavní kvašení

Ochlazenou mladinu přendáme se zvýšenou opatrností do kvasící nádoby a zakvasíme pivovarskými kvasnicemi. Před samotným vhozením kvasnic do mladiny je nutné je předem rozmíchat v 1l vody a z výšky několikrát přelít ze sklenice do sklenice. Nejvhodnější je při tomto způsobu použít cedník.  Kvalitní ležák by měl kvasit při teplotě 12°C na chladném místě např. v lednici. Kvašení se odhaduje na 6 – 10. dnů. Hladina mladiny je zprvu pokryta světlou překypující pěnou, avšak ke konci by měla být tenká černá. Tuto tmavou až černou vrstvičku opatrně odebereme a přelijeme do připravených nádob.

Ležení

Pomalu se dostáváme do dob finálních úprav závěrečné podoby našeho ležáku.  Teplota uskladnění by neměla přesáhnout 4°C a měla by se blížit nule. Pivo pevně uzavřeme a necháme jej v klidu zrát 14 až 2 měsíce. Na delší dobu se zrání nedoporučuje, hrozí zkažení moku. Po uplynutí této ležácké doby se konečně můžeme posadit a vychutnat si své první lahodné doušky svého prvotřídního domácky vyrobeného zlatavého moku.

Share Button




Byl Vám tento článek užitečný? Zmiňte se prosím o něm na svém webu, na fóru nebo v diskuzi.
Adresa článku: http://howtodo.cz/jak-vyrobit-domaci-lezak-2/ :)
Děkujeme

Přidejte komentář »

Zatím bez komentářů.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>