Rss Feed


Jak vybrat skleník?

3. February, 2013 od admin

Pokud Vám na pěstování zeleniny a urychlení satby svou velikostí nestačí malý pařník, uvažujete o skleníku, který by poskytl více místa k pěstování a také stabilnější teplotní podmínky. Ve skleníku je možné efektivněji chránit rostliny před teplotními výkyvy, zejména díky jeho velikosti. Oproti pěstování na záhonu je možné sázet a sklízet zeleninu dříve. Sázení do skleníku probíhá přibližně od února do dubna, v závislosti na typu rostliny. Přehled prací ve skleníku v průběhu roku můžete vidět třeba zde.

Místo vhodné pro stavbu skleníku

Při výběru místa pro stavbu skleníku je pravděpodobně vhodné myslet zejména na to aby na místě byla co nejvyšší intenzita slunečního záření, aby skleník nebyl ve stínu. Dále je vhodné aby nad skleníkem nebyly velké stromy aby nebylo nutné skleník opakovaně čistit a nepadaly na něho větve. Třetí zajímavou věcí na kterou by bylo dobré se zamyslet je orientace skleníku. Skleník má tedy většinou jedny hlavní vchodové dveře na krátké straně. Skleník chceme vystavit co nejvíce slunečnímu záření, proto pravděpodobně bude vhodné dlouhé strany vystavit směrem odkud svítí slunce. Na druhou stranu je třeba zvážit převážný směr větru odkud fouká. Tím že vystavíme krátkou stranu s dveřmi tímto směrem můžeme umožnit efektivnějšímu proudění vzduchu skleníkem a rychlé odvětrávání. Dále bude vítr volněji proudit a nebude tolik působit proti dlouhým stranám skleníku. Možná víte jak jsou postavené domy na pobřezí, krátkými stranami k moři, co nejméně se vystavují ledovému větru a vodě od moře.

Skleník nemusí být skleněný

Další věc kterou si při výběru skleníku budete volit je materiál z kterého je vyroben. Dříve se zejména používaly skleněné plochy, nyní jsou levnější a více používané plastové, zahradní polykarbonátové skleníky. Výhodou skla je jistě jeho čirost a vysoká průsvitnost světlem. Nevýhodou je určitě křehkost skla, vysoká hmotnost a vyšší cena. Polykarbonátové desky filtrují více UV záření a mají lepší tepelně izolační vlastnosti díky své konstrukci. Polykarbonátové desky jsou složené ze dvou a více vrstev což právě umožňuje lepší tepelnou izolaci a udržení tepla ve skleníku a zimy mimo skleník. Skleníky je možné zakoupit zejména ve specializovaných obchodech a nebo velkém zahradnictví.

Share Button
Byl Vám tento článek užitečný? Zmiňte se prosím o něm na svém webu, na fóru nebo v diskuzi.
Adresa článku: http://howtodo.cz/jak-vybrat-sklenik/ :)
Děkujeme

Přidejte komentář »

Zatím bez komentářů.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>