Rss Feed


Jak správne “googlovat”?

2. October, 2010 od strny

V tomto článku se pokusím popsat jak správně “googlovat”, tedy zefektivni vyhledávání informací na googlu. Google byl založen již před 11 lety. Dnes ma největší databázi internetových stránek na světě a k vyhledávání využívá nejlepší vyhledávací algoritmy, ktere se neustále zdokonalují. Také proto je nejoblíbenější internetový vyhledávač a podle deníku Financial Times i nejcennější značkou světa.

Zaciname s googlem

V moderních grafických webových prohlížečích je nahoře vpravo okénko pro jednoduche vyhledávání. U staršich prohlížečů se postupuje standartně přes www.google.cz.

Srozumitelnost

Dotazy je nutné zadávat co nesrozumitelněji a brát v potaz, že Vám na ně odpovídá stroj pomocí algoritmu. Musíte si uvědomit, co přesně chcete najít. Používejte slova, která jsou pro Vaše hledání charakteristická a klíčová. Vyvarujte se používání zbytečných slov která nejsou pro Váše hledání důležitá.

Špatné hledání: Potřebuju se naučit vyhledávat na googlu
Správné hledání: jak hledat na googlu

Pouziti anglictiny

Pokud se Vám nic nedaří najít pokuste se zadat dotaz anglicky.Proč anglicky? Angličtina je oproti češtině, slovenčině a jiným jazykům mnohem více používaná, takže je jasné, že tak můžete nalézt podstatně více výsledků. Pokud neumíte anglicky, nezoufejte, můžete použít překladač ,ovšem  jeho syntaxe pro češtinu/slovenčinu není zrovna dokonalá, což je způsobeno složitostí českého/slovenského jazyka.

Specialni znaky

Google umožnuje při hledání použití speciálních slov nebo znaků. Například pokud zadáte Petr Brzobohatý, vyhledá vám Google stránky obsahujicí obě jména. Při použití slova OR(anglicky nebo), tedy “Petr OR Brzobohatý”, vám Google vyhledá stránky obsahujicí buď jen “Petr”, nebo jen “Brzobohatý”. Důležité je použití velkých písmen, pokud napíšete “or” vyhledávání nebude fungovat správně.

Nedaří-li se Vám najít správnou stránku pokuste se najít vhodná synonyma. Jestli vás žádné vhodné synonymum , dejte před hledané slovo znak vlnovky ~. Třeba dotaz ~motorka Vám najde podobná slova jako například motocykl, moto a další.

V případě , že budete hledat celou frázi použijte uvozovky. Zadáte-li výraz Pokud jsem dobře informován o situaci, máme tu auto plus tělo mínus hlava v garáži do uvozovek, najdete hlášku z filmu Pulp Fiction. Google vyhledá text v uvozovkách jako jedno slovo.

V tomto článku jsou popsány jen základní funkce Googlu, ten toho umí samozřejmě ještě mnohem víc. Doufám že Vám tento článek aspoň trochu pomůže ke správnému “googlování”.

Share Button
Byl Vám tento článek užitečný? Zmiňte se prosím o něm na svém webu, na fóru nebo v diskuzi.
Adresa článku: http://howtodo.cz/jak-spravne-googlovat/ :)
Děkujeme

Přidejte komentář »

Zatím bez komentářů.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>