Rss Feed


Jak se vyznat v olivovém oleji?

20. October, 2010 od canibalx

Olivový olej je jedním z nejzdravějších a nejvíce žádaných olejů vůbec. Doby, kdy se v naší kuchyni objevovali spíš sporadicky, jsou naštěstí pryč a naše zdravíčko může radostí plesat.

Proč ho mít?

Je našemu zdraví více než prospěšný a pochutiny olivovým olejem promísené neztrácejí na chuti ani zrnko, ba naopak spíše přirozenou chuť zvýrazňuje. Olivový olej je univerzální příměsí. Hodí se do salátů, polévek, dušené a grilované zeleniny dokonce i na úpravu ryb a mas. V neposlední řadě se může použít do přípravy omáček a majonézy. Olivový olej se nebrání ani vysokým teplotám, jaké najdeme v troubě při pečení, dušení a nebo smažení na pánvi. Ideální teplotou pro olivový olej je 130 až 190 stupňů Celsia. Nejlépe patrno při smažení, kdy vytvoří krásnou krustičku a do masa se skoro nevsákne.

Dá se i ušetřit

Olivový olej mnohé nakupující odrazuje svou vyšší cenou. Ovšem pokud víte, že se rozkládá při teplotě 190 stupňů Celsia, a tudíž ho můžete 3-4x filtrovat přes gázu, tak máte vyhráno. Tím se stává cenově možná i levnější, než oleje standardní.

Skladování

Nebezpečnými faktory narušující kvalitu oleje, jsou vzduch, teplo a světlo. Nejlepšími skladovacími atributy jsou místa bez zásahu slunečního svitu a při pokojové teplotě. Spotřeba se pohybuje většinou do jednoho roka, ale některé vydrží i 18 měsíců.

Druhy

  • Panenský

Olej se získává mechanickým způsobem a nesou označení Virgin. Jedná se o 100% čistou vylisovanou šťávu. Jde o velice kvalitní výrobek, zachovávající si svou výraznou chuť a aroma. Nejkvalitnější se po té označují přízviskem Extra Virgin. Skvěle doplňuje studenou kuchyni.

  • Rafinovaný

Strukturou je velice podobný panenskému, avšak nemá žádnou chuť ani vůni, takže se samostatně neprodává. Aby byl prodejný, přidává se do něj virginský a nebo Extra virginský. Takto vzniká nová kategorie nesoucí název olivový olej, který je u nás k dostání v jakémkoliv potravinářském řetězci. Je vhodný na smažení a vaření.

Zajímavosti

Víte, že na přípravu jednoho litru olivového oleje je zapotřebí šesti kilogramů oliv. Plody olivovníku jsou zpočátku zelené, a čím déle zrají, tím více tmavnou. To znamená, že nejsou zelené a tmavé díky jiné odrůdě, ale díky době zrání. Olivy se sklízí až v zimě.

Share Button
Byl Vám tento článek užitečný? Zmiňte se prosím o něm na svém webu, na fóru nebo v diskuzi.
Adresa článku: http://howtodo.cz/jak-se-vyznat-v-olivovem-oleji/ :)
Děkujeme

Přidejte komentář »

Zatím bez komentářů.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>