Rss Feed


Jak se správně rozhodovat?

3. November, 2010 od canibalx

Neustále narážíme na otázku jestli, ano nebo ne. Každý den se hned několikrát pro něco rozhodujeme. Na některé věci dostáváme čas, většinou jde o zásadní otázky, které by měli radikálně pozměnit chod našeho života. Avšak je spousta malých rozhodnutí, jenž musíme učinit téměř okamžitě a bez varování. Můžeme o sobě říct, že se umíme správně rozhodovat? Říkáte, že ano, tak to můžete přeskočit na další téma, tenhle článeček je pro vás ztrátou času, ale možná se ho pokuste přelouskat i vy. Můžete si z něj leccos odnést.

Princip 10-10-10

Psychologové radí, ať si rozhodování rozdělíme do tří základních sfér. První desítka znázorňuje 10 minut. Druhá desítka vyobrazuje 10 měsíců a ta třetí 10. let. Nejdůležitější jsou samozřejmě ta desetiletá a jen těm máme klást větší pozornost. Těm ostatním, především těm 10 minutovým dejme vale mávnutím ruky. Do této sféry patří malichernosti typu ” Co si dnes vezmu na sebe ” Přesně ten druh rozhodování, co už za pár hodin nebude důležitý, a proto se s ním nezdržujte

10. minutová rozhodnutí

Tato rozhodnutí se snažte rozlousknout spontánně. Dejte na svůj první pocit. Sami stejně dobře víte, co vám sluší, sedí, chutná a tak nebudete příliš daleko od pravdy. Naopak se jí budete nenávratně vzdalovat, pokud se budete s tímto problémem zaobírat déle, než by bylo moudré. Pokud budete naslouchat vnitřnímu hlasu, tak vám vždy správně napoví.

10. měsíční rozhodnutí

Ať se zdá či nikoliv ani tato rozhodnutí nepatří mezi ta důležité, ačkoliv o důležité věci jde. 10 měsíční rozhodování se např. vztahuje na výběr dovolené,  které děláme většinou už od druhého uplynulého měsíce od posledního letního dne. Vězte, že ani tato rozhodnutí nejsou, tak důležitá. Během pár let bude tato dovolena uvězněna, jen v našich fotkách a nebude pro nás hrát příliš velký význam, jestli jsme se nechali ovíjet mořským nebo tuzemským vánkem. Samozřejmě, že je dobré si vybrat, ale není nezbytné se v tom nějak dlouho pitvat. Důležité je jen, aby se nám popřípadě našim dětem a partnerovi líbilo.

10. letá rozhodování

U těchto rozhodnutí je radno si vše s precizností a pečlivostí rozmyslet. Jde o věci, které váš život mohou ovlivnit klidně i na deset let. Do této kategorie můžeme zahrnout koupi auta, pronájem bytu. Je důležité si předem stanovit seznam věcí, které od požadované věci chceme a z těchto věcí neustupovat. Ve změti nabídek a schůzek můžeme na leccos zapomenout, ale tento seznam nám bude nápomocen. Kupujete auto a plánujete rodinu, tak přemýšlejte do budoucna a pořiďte si takové, které vám bude vyhovovat i za pět let. Stejně tak, je to i u koupě bytu.

Share Button
Byl Vám tento článek užitečný? Zmiňte se prosím o něm na svém webu, na fóru nebo v diskuzi.
Adresa článku: http://howtodo.cz/jak-se-spravne-rozhodovat/ :)
Děkujeme

Přidejte komentář »

Zatím bez komentářů.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>