Rss Feed


Jak se rozhodnout mezi GIF, JPG a PNG?

3. October, 2010 od Karis

Většina webových stránek používá tyto tři grafické formáty: GIF, JPG a PNG. Každý má své využití a vaše rozhodnutí, který z formátů použijete bude závislé na tom kolik toho o těchto formátech víte. Pojďme si proto o nich říct pár detailů.

GIF (Graphics Interchange Format)

GIF je pravděpodobně nejběžnější a nejužívanější formát na internetu. Lidé ho používají na webech, na fórech ale i v  emailových zprávách. Důvodem proč je tento formát tak populární je schopnost komprimace obrázků s poměrně malou ztrátou kvality. Pak pokud takové obrázky máte uploadnuté na webu, načítají se díky své malé datové velikosti svižně a rychle. Mimo to má GIF velice důležitou vlastnost: tvorbu animací. Lépe řečeno jde o efekt animace způsobený několika jednotlivými snímky, které se promítají rychle za sebou. Tento animovaný efekt můžete lehko vytvořit v obrázkových editorech jako je třeba Adobe Photoshop. Přestože GIF by mohl být dobrou volbou, není dokonalý. Hlavním nedostatkem je, že dokáže využít barevnou škálu o pouhých 256 barvách (8 bitů).

JPG (Joint Photographic Experts Group)

Toto je další populární obrazový formát používaní na internetu, jelikož komprese je přijatelná a zároveň umí komprimovaný obrázek zobrazit v reálných barvách (asi 16 milionu barev). Nelze však opomenout, že fotka uložená v JPG formátu ztrácí část své kvality. Mimo to nemůžete od JPG očekávat, že by vám nabídl možnost animace nebo dokonce průhlednost.

PNG (Portable Network Graphics)

PNG je relativně novým formátem. To mu však nebrání konkurovat předešlým dvěma. Oproti GIFU podporuje 24 bitovou hloubku barev. Navíc nabízí lepší kompresi. Významnou výhodou PNG formátu je možnost průhlednosti, naopak na GIF ztrácí v oblasti animace, protože s PNG animaci prostě neuděláte.

Teď když už víte co od jednotlivých formátů očekávat, bude pro vás snazší vybrat si, který použijete pro vaše obrázky.

Share Button
Byl Vám tento článek užitečný? Zmiňte se prosím o něm na svém webu, na fóru nebo v diskuzi.
Adresa článku: http://howtodo.cz/jak-se-rozhodnout-mezi-gif-jpg-a-png/ :)
Děkujeme

Přidejte komentář »

Zatím bez komentářů.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>