Rss Feed


Jak připravit auto na zimu?

9. November, 2010 od Martin

Pneumatiky.cz Levné pneu
Levné pneu zdarma do 24h. 98% zákazníků nás doporučuje svým známým.

Zima je pro auto něco jako pro ledního medvěda Afrika. V zimě auto trpí mnohem více než v jakémkoliv jiném ročním období. Proto je dobré vůz na zimu pečlivě připravit. Řekněme si tedy jak vlastně auto na zimu připravit tak, aby trpělo co nejméně a přetrpělo zimu bez úhony.

Pneumatiky

Spousta lidí si myslí, že je guma jako guma. Jak letní tak zimní pneu jsou kulaté a černé, tak na co je měnit, že? Bohudík v nich rozdíl je a není to jen reklamní trik, jak z lidí vytáhnout více peněz. Zimní pneu mají oproti letním ve vzorkových blocích dezénové drážky ) viz obrázek ), které umožní lepší trakci na sněhu a ledovce. Dalším podstatným rozdílem je použitá směs gumy a kaučuku v pneumatice. Zimní pneu jsou vyrobeny z mnohem měkčí směsy. Proto se na asfaltu rychleji sjíždějí, ale na sněhu mají opět lepší trakci, protože v chladu guma tuhne a tvrdne. Čím tvrdší guma tím hůř auto sedí ( to platí i pro letní pneu ). Z vlastních zkušeností vím, že na zimních pneumatikách se nevyplatí šetřit. Je to investice, která se Vám za jednu zimu mnohonásobně vrátí.


Chladící kapalina

Další důležitou věcí, kterou musíte minimálně zkontrolovat je chladicí kapalina. Pokud to děláte jako já a se zimní kapalinou jezdíte celoročně, tak je dobré kapalinu před zimou změřit hustoměrem. Pokud je na hustoměru alespoň -15°C, tak nic dělat nemusíte. Pokud je hodnota nižší, tak musíte dolít fridex. Jestli patříte k těm co si nechávají kapalinu každoročně měnit, tak musí být vyměněna za zimní dřív než ručička teploměru klesne pod 5°C. A proč se vlastně kapalina musí měnit? Je to jednoduché. Pokud Vám zmrzne voda v chladiči tak jsou dvě možnosti. Buďto, vám díky rozpínání vody při mrznutí praskne chladič a budete muset koupit nový, což opravdu není levné, nebo se Vám v chladiči utvoří hrudky ledu, které ucpou chladicí soustavu, motor se nebude chladit, přehřeje se a zadře.

Nemrznoucí směs do ostřikovačů

Znáte to taky, když přes noc napadá sních a silničáři ho posolí? Stane se z něj břečka, která létá od pneumatik aut před vámi a za chvíli vám sůl se sněhem a vodou zašpiní okno natolik, že už nepomůžou ani stěrače. Tak hlavně kvůli tomuto se mění kapalina v ostřikovačích. Ideální je koupit si 3 litry nemrz. směsy do ostřikovačů do -50°C a dát ji do kufru. K tomu tam ještě dejte obyčejnou vodu, kterou můžete směs ředit cca 1:1.

Další potřebná výbava

Ujistěte se také, že Vám v povinné výbavě nechybí sněhové řetězy, stěrka na okna, reflexní vesta a pokud patříte k hodně poctivým řidičům, tak si kupte ještě opravnou sadu na pneumatiky ve spreji a rozmrazovač zámků a oken. Je toho sice trošku moc, ale člověk nikdy neví co se na silnici můžete stát nebo k čemu se můžete připlést. V zimě tato zásada platí dvojnásob. Můžete zůstat stát někde v kopci nebo zapadnete a bez řetězů už se nehnete. Nebo můžete mít defekt a ruku na srdce, komu by se chtělo někde v -15°C měnit kolo na silnici? Asi nikomu. Tak v tomhle Vám asi v 30-ti vteřinách pomůže sprej na defekty. Zacelý díru a dofoukne kolo. Takovýchto situací je spousta a tak je lepší být připraven na vše.

Share Button
Byl Vám tento článek užitečný? Zmiňte se prosím o něm na svém webu, na fóru nebo v diskuzi.
Adresa článku: http://howtodo.cz/jak-pripravit-auto-na-zimu/ :)
Děkujeme

Přidejte komentář »

Zatím bez komentářů.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>