Rss Feed


Jak předcházet dětským ůrazům?

17. October, 2010 od canibalx

Česká republika se řadí mezi elitu v počtu úmrtnosti dětí na celkový objem úrazů. Možná právě proto by bylo dobré si něco o nejčastějších nehodách, jenž se mohou našim ratolestem přihodit, říci něco více a tím snížit riziko jejich nedozírných následků. Spousty případů se stává z nedbalosti a z neznalosti základních bezpečnostních pravidel. Nehodám se dá předcházet, nebo alespoň částečně potlačit možnost jejich vzniku. Uvedeme si 4 nejzákladnější místa, kde k nim statisticky dochází nejčastěji.

Doprava

Silniční provoz je jedna z nejzávažnějších lokalit, působící nepřeberné množství trvalých následků. Dá se říct, že jde o nejnebezpečnější místo. Dítě je ohroženo jako chodec, ale i jako spolujezdec v motorových vozidlech, či jízdním kole. Co byste tedy měli vědět.

 • Nikdy nespouštějme naše děti s očí a buďme jim vždy na blízku.
 • Vštepujte svým dětem již od ranného mládí, jak se mají chovat při přecházení přes silnici. Do školy je nepouštějte samotné, pokud si nebudete stoprocentně jisti, že pravidla silničního provozu mají zmáknuté.
 • Neopomíjejte na bezpečnostní prvky upevněné na jejich aktovce, či oblečení. Řidič má tak možnost vaše dítě zahlédnout několikrát dříve a tím se vyvarovat srážky.
 • Děti do 150cm musí v motorových vozidlech sedět v autosedačce. Vždy zkontrolujte pásové upevnění.
 • Pokud má vaše dítě kladný vztah k jízdnímu kolu jsou rodiče povinni do jeho 10. let ho doprovázet. Nemělo by se opomíjet na bezpečnostní chrániče od přilby až po rukavice
 • Učte své děti základní silniční pravidla a rozpoznání určitých značek.
 • Před vlastním vyjetím, vždy zkontrolujte stav jízdního kola (brzdy, zvonek, blatníky)

Domov

Mnozí z vás si řeknou, že doma je relativně bezpečno, ale neuveďme se zbytečně v omyl, který by mohl mít nedozírné následky. Útroby našeho domova skrývají mnohé nebezpečné subjekty, ať už jde o prášky, jedovaté rostliny, nebo elektrické zásuvky.

 • Velice častou nehodou je opaření horkým nápojem. Dítě neposeda na sebe může kdykoliv převrhnout šálek vařící kávy a trvalé následky jsou tu bez varování. Pokud možno nemějte v domácnostech ubrusy. Děti za ně rádi tahají a vždy když projde kolem kávy nebo čaje upozorněte ho na hrozící nebezpečí. Dítě si tak vytvoří jistou opatrnost.
 • Jedovaté rostliny raději úplně odstraňte ze své domácnosti. Je jich tolik, jenž jsou zdraví nezávadné, tak proč riskovat. Stejně tak nenechávejte volně ležící léky. Vždy je mějte mimo dosah dětí na bezpečném místě. Nejlépe zamčeny.
 • Opatřete elektrické zásuvky bezpečnostní krytkou. Učte své děti, že do těchto oblastí nesmí nikdy šahat ani nestrkat cizí předměty.
 • Ostré hrany bývají taktéž velice nebezpečné. Krytky prodávají i na ně a jsou finančně dostupné pro každého. Nepodceňujte číhající nebezpečí, skrývajíc se v našem domově.

Venku

Poučte své děti i o nástrahách vyskytující se za okny vašeho bytu. Nikdy by si neměli nic brát od cizího člověka ani nesbírat žádné věci ze země, jakožto injekční stříkačky, bonbony a jiné další objekty. Naučte je opatrnosti před cizí zvěří. Nikdy by neměli sahat na mrtvé ptáky, hladit cizí psi nebo kočky.

Prazdniny

Prázdniny jsou strašákem nejednoho z rodičů. Nástrahy se zvyšující pravděpodobností úrazu jsou na každém kroku. Děti se věnují koupání, sportovním aktivitám a tím se riziko úrazu rapidně zvyšuje.

 • Dítě by mělo být doslova pod drobnohledem a nebo s doprovodem při každém vstupu do vody za účelem koupání. Nemělo by do vody skákat a plavat příliš daleko od břehu
 • Před každou sportovní zátěží je na místě se řádně protáhnout a rozcvičit. Předejdeme tak křečím a natažení svalu. Kvalitní sportovní obuv, taktéž snižuje riziko úrazu,
 • Při příležitosti táborových ohňů by měly být děti vždy hlídány dospělou osobou. Ratolesti neodhadnou vážnost rizikové situace a mohli by napáchat škody jak na sobě, tak i na cizím majetku. Měly by být poučeny o základních pravidlech kontaktu s ohňem a nikdy by neměli mít k dispozici zapalovač nebo sirky.
Share Button
Byl Vám tento článek užitečný? Zmiňte se prosím o něm na svém webu, na fóru nebo v diskuzi.
Adresa článku: http://howtodo.cz/jak-predchazet-detskym-urazum/ :)
Děkujeme

Přidejte komentář »

Zatím bez komentářů.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>