Rss Feed


Jak nabrousit nůž?

17. October, 2010 od pupajz

Nože nás provází již od pravěku.Je to nástroj který používáme dnes a denně.Správné nabroušení nože je základní předpoklad jak se při práci neunavit a zároveň zachovávat i bezpečnost.Nebudu tu popisovat strojní „broušení“ protože šance že na nějakém stroji nabrousíte nůž správně je téměř nulová!

Zpusob brouseni

Brusný kámen vždy táhněte proti ostří po celé délce čepele a snažte se vytvářet stejný tlak.Čepel obtáhněte cca. 5 až 6 krát.A totéž opakujte na druhé straně.Počet tahů si počítejme ať uberete břit z každé strany stejně.Musíte se snažit co nejvíce dodržet i daný úhel čepele.

Uhel brouseni

99% nožů se brousí po obou stranách v rozmezí  12 až 15 stupňů.Existují však výjimky,jako třeba určité zahradnické nože které se brousí jen z jedné strany. Velikost úhlu broušení závisí na práci kterou bude nůž vykonávat.Obecně platí čím tvrdší materiál se bude řezat,tím musí být úhel tupější.

Prvni brouseni

Snad nejideálnější materiál na toto hrubé broušení je karborundum(karbid křemičitý).Ideální počet zrn na centimetr2 je 180 až 220 o velikosti zrn cca 75 µm (mikrometrů).Takto vytvořený brus má ale nedokonalé ostří se zuby a nedá se říct,že je nůž nabroušený.Je to takový polotovar.

Dobrouseni

Na vybroušení zubů které vznikly při hrubém broušení se používají kameny o zrnitosti nad 350/centimetr2 a velikosti zrn pod 35 µm.Materiál je opět karborundum nebo se dá použít i oxid hlinitý.Tímto kamenem provedeme vybrušování do téměř finální podoby.Při vybrušování nám na břitu vzniká takzvaná jehla,to je velmi tenká část převalujícího se břitu.Tuto jehlu odstraníme opatrným snížením úhlu broušení.Musíme postupovat velmi opatrně,protože pokud to s úhlem „přeženete“ můžete začít s jemným dobrušováním znovu.

Finalizace brusu

Na úplný konec doporučuji břit několikrát obtáhnout na koženém pásku.Tím se vyleští zbývající nerovnosti a břit je dokonalý.Na tuto konečnou fázi se mi osvědčil starý dobrý vojenský pásek.

Pouze dobře nabroušený nůž,zbavený jehly vám vydrží dlouho ostrý.Stále mluvím o opravdu kvalitních nožích a ne o nepovedených napodobeninách nožů z hyper-giga-mega shopů!

Share Button
Byl Vám tento článek užitečný? Zmiňte se prosím o něm na svém webu, na fóru nebo v diskuzi.
Adresa článku: http://howtodo.cz/jak-nabrousit-nuz/ :)
Děkujeme

1 Komentář »

  1. jatagan says:

    ahoj, pěkně popsáno, určitě bych ještě doplnil další info a videa z článku http://www.jatagan.eu/clanky/jak-na-brouseni-noze

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>