Rss Feed


Jak na vektorovou grafiku?

3. November, 2010 od Slimi

Co je to vlastně vektorová grafika?

Vektorová grafika je grafika skoro jako každá jiná, ovšem v něčem se přeci liší. Základním stavebním prvkem vektorové grafiky je objekt (čára, obdélník, kruh…) Jakmile jeden objekt vložíte, můžete sním různě hýbat, měnit velikost a různě křivit. Vektorová grafika se používá převážně k tvorbě reklamy a to vizitek, bannerů, plakátů… A důvod? Protože při tisku je rozhodně kvalitnější než grafika rastrová… Můžete díky ní tisknout obrovské, nebo naprosto malinké obrázky a kvalita si nijak nezmění. Zkuste toto udělat s rastrovou grafikou, když vytisknete obrázek příliš velký, bude kostičkovaný a rozmazaný, když ho uděláte příliš malý, tak to také nebude vypadat ideálně.

Obrázek pro přiblížení toho, jak vypadá vektorová grafika oproti rastrové grafice:

Jak se s vektorovou grafikou pracuje?

Práce ve vektorové grafice je mnohem těžší než v rastrové. Je zde potřeba, aby daný člověk měl i nějaký talent, jelikož skoro vše se kreslí od ruky, neexistuje totiž žádný fotoaparát, který by fotil ve vektorové grafice. Je dobré si před samotnou prací, předkreslit, to co budete dělat, na papír. Tím si procvičíte ruku a poté se vám to bude s myší dělat lépe. Ale ještě lepší je když máte k počítači tablet, dosáhnete tím větší přesnosti.

Jaké použít programy?

Na vektorovou grafiku se nejvíce používá program Corel Draw. Ten je ovšem komerční a stojí nemalou částku. Ovšem to co se sním dá udělat stojí za to. Jako program, který je zdarma a zvládá vektorovou grafiku můžete použít Inkscape. Sice to není Corel Draw, ale postačí.

Ukázka prostředí Corel Draw X4:

Ukázka prostředí Inkscape:

Share Button
Byl Vám tento článek užitečný? Zmiňte se prosím o něm na svém webu, na fóru nebo v diskuzi.
Adresa článku: http://howtodo.cz/jak-na-vektorovou-grafiku/ :)
Děkujeme

Přidejte komentář »

Zatím bez komentářů.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>