Rss Feed


Virtuální server – co je a jaké má výhody a nevýhody

27. May, 2013 od admin

Virtuální server? Jak již název napovídá jde o něco nehmotného – virtuálního a server se říká počítači, který servíruje – poskytuje data klientům, například domácímu počítači.

Řekněte mi více o serveru – Obvykle jsou na serveru uložena například data internetových stránek a www stránky samotné. Servery jsou počítače umístěné v tzv. datacentru, kde jsou připojeny k vysokorychlostnímu internetu do celého světa. Klientovi – počítači například v domácnosti pak stačí znát tzv IP adresu počítače a může si nechat zobrazit soubory zde hostované. Pokud je k serveru zaregistrována i doména nasměrovaná na IP adresu serveru, může klient zobrazit data přímo přes adresu domény. Například coolhousing.net - zadáním této adresy, domény do internetového prohlížeče můžete zobrazit na tomto serveru hostované www stránky (soubory). Můžete vidět krásně barevný design stránky složený z obrázků a dalších prvků hostovaných na serveru Cool Housing.

Co je virtuální server? Virtuální server je pro zákazníka téměř to samé jako server fyzický, nebo také dedikovaný. Rozdíl je v tom, že jednotlivé systémové prostředky počítače (paměť, frekvence procesoru, prostor na pevném disku) jsou přiděleny virtuálnímu serveru softwarově. Tedy virtuální software je virtuální prostředí na počítači se softwarově vyhrazenou částí procesoru, disku, paměti a také vlastní IP adresou.

Jaké jsou výhody a nevýhody VPS? Má takový softwarově vytvořený server nějaké nevýhody? Nevýhodou může být například možnost bezpečnostní díry na fyzickém serveru, jejíž vinou mohou být ohroženy i data virtuálních serverů. Druhou nevýhodou může být do jisté míry ovlivnění dalšími hostovanými virtuálními servery. Tato možnost ovlivnění bývá však minimální, protože jsou virtualizační softwary jako OpenVZ, XEN nastavené tak, aby ovlivnění znemožnily. Kromě nevýhod má virtualizace své velké výhody. Výhodou je jistě nižší pořizovací cena virtuálního serveru. Nový dedikovaný fyzický server je drahé pronajmout. Pokud zájemce potřebuje správu serveru nejdříve vyzkoušet, využití levného virtuálního serveru se zde nabízí jako dobrá volba. V případě potřeby většího množství paměti, procesoru a diskového prostoru mohou hostingoví poskytovatelé jako Cool Housing nabídnout upgrade VPS virtuálního serveru na VPS plán s potřebnými systémovými prostředky.

Share Button
Byl Vám tento článek užitečný? Zmiňte se prosím o něm na svém webu, na fóru nebo v diskuzi.
Adresa článku: http://howtodo.cz/jak-je-mozne-vyuzit-virtualni-server-a-jake-jsou-jeho-vyhody/ :)
Děkujeme

Přidejte komentář »

Zatím bez komentářů.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>