Rss Feed


Dlažba zámková – jak se využívá

9. June, 2013 od admin

Dlažby, jejich využití, pokládka

Dlažba zámková je zajímavé řešení zpevnění cesty, provedení chodníku, prostoru před domem a nebo provedení parkoviště. Zámková dlažba je vhodná pro řešení a provedení malých i velkých ploch díky svým vlastnostem, jednoduchosti pokládky a proporcím. Zámkovou dlažbu můžeme často vidět na moderních, nově vytvořených chodnících a nebo na parkovištích u firem, pokud nejsou kompletně vyasfaltovány. Výhodou zámkové dlažby oproti asfaltu může být možnost opětovného rozebrání a použití na jiném místě. Jde tedy pravděpodobně o ekologičtější postup.

Jednotlivé dlaždice zámkové dlažby mohou mít také více tvarů a nebo mohou být vyrobené tak, že zámková dlažba má podobu mříže skrze kterou může růst tráva apod. Výhodou řešení zámkové dlažby jako mříže je nižší spotřeba materiálu a jednodušší vsakování vody, která by po celistvé dlažbě stékala do několika málo míst.

Zámková dlažba je tedy vhodné řešení úpravy plochy před rodinným domem a dobrým řešením zpevnění příjezdové cesty. Díky cenově dostupné zámkové dlažbě můžete dát sbohem vyjetým kolejím do země, blátu a loužím, to už je naštěstí se zámkovou dlažbou minulost. Kromě chodníků a dláždění v ploše je možné zámkové dlažby a její funkčnosti využít i pro stavbu schodů, možná že jste již viděli schody ze zámkové dlažby. Pokud si na google vyhledáte slovo “zámková dlažba” a nebo “zámková dlažba Petr Blažek“ a kliknete na obrázky, měli byste vidět jak taková dlažba vypadá a její možná provedení. Vzhled dlažby pomáhá dotvářet esteticky vzhled například domu, zahrady a nebo veřejných prostor chodníků. Tvarovaná zámková dlažba možná připomíná spíše ornamenty v porovnání se starou čtvercovou dlažbou, která bývala použita pro dláždění chodníků. Zámková dlažba nevyžaduje složitou údržbu, což je další důvod, proč bývá často požadována a navrhována architekty a dalšími odborníky v oblasti stavby. Další výhoda, kterou je třeba zmínit je samozřejmě životnost. Životnost zámkové dlažby je vysoká. Díky své konstrukci dlažba zámková nevyžaduje žádné chemické procesy, jako například tvrdnutí materiálu, nebo schnutí. Dlažba je jednoduše položena na předem připravený povrch. Pokládka je díky své konstrukci dlažby velmi rychlá.

Z čeho jsou vlastně jednotlivé dlaždice zámkové dlažby vyrobené? Materiálem, který se používá ve většině případů je beton. Často je povrch zámkových dlaždic upraven a zájemce si může zvolit také požadované zabarvení dlaždic. Nejčastěji je použita bezbarvá dlaždice betonová, která má odstín bílo-šedý. Můžeme také vidět dlaždice červeno hnědé. Zámkové dlažby provádí například firma Zámková dlažba Petr Blažek.

Share Button
Byl Vám tento článek užitečný? Zmiňte se prosím o něm na svém webu, na fóru nebo v diskuzi.
Adresa článku: http://howtodo.cz/dlazba-zamkova-jak-se-vyuziva/ :)
Děkujeme

1 Komentář »

  1. Rozhodně lepší než beton, který vypadá hůře a při větším teple nepříjemně zapáchá.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>