Rss Feed


Denní svícení – jak to funguje?

14. June, 2014 od admin

V České republice je nutné aby řidiči “svítili i ve dne”, je potřeba mít zapnuté světlo pro denní svícení, které splňuje parametry dané zákonem č. 361/2000 Sb.. Povinnost je uvedena v § 32 odstavci 1. Světla pro denní svícení jsou charakteristická bílým, rozptýleným tokem světla, který neoslňuje protijedoucí řidiče jak je tomu často u běžných světel, jejichž světelný tok má tvar kuželu.

Zákon stanovující svícení i ve dne je tu kvůli bezpečnosti provozu na komunikacích, účelem je to aby bylo auto lépe vidět. Zvyšuje se tedy bezpečnost a auto se lépe chrání před haváriemi například. Kvůli bezpečnosti je nezákonné svítit světly pro denní svícení za snížené viditelnosti jako je například večer, mlha a podobně. Pro tento účel svítí místo denních světel světla běžná potkávací, která mají vyšší intenzitu a pronikavost.

Světlo pro denní svícení musí mít pro tento účel homologaci. Moderní světlomety pro denní svícení tuto homologaci mají a jsou jimi osazeny převážně moderní auta. Jestliže vaše auto nesplňuje nařízení zákona, je potřeba si v kvalitním servise zajistit montáž světla pro denní svícení, které splňuje požadavky v zákoně.

LED světla pro denní svícení mají i pětinásobnou svítivost oproti klasickým LED diodám ve svítilnách a běžných žárovkách. LED denní světla svítí bílou barvou. Na světlometu, který je vhodný k dennímu svícení by mělo být vyryto “RL” (running lights). Světlomety, které tuto značku neobsahují jsou obvykle výrazně levnější. Je také dobré vědět, že rozteč (vzdálenost) mezi oběma světly na běžném autě nesmí být menší než 60 cm.

Světla pro denní svícení jsou napojena tak, aby se rozsvítila při otočení klíče v zapalování auta. Naopak při vypnutí motoru a otočení klíče do režimu vypnuto světla zhasnou. Jak již bylo uvedeno, montáž světel pro denní svícení je možné provést v servise a tato montáž není důvodem pro změnu v technickém průkazu, nemělo by jít o přestavbu vozidla.

Share Button
Byl Vám tento článek užitečný? Zmiňte se prosím o něm na svém webu, na fóru nebo v diskuzi.
Adresa článku: http://howtodo.cz/denni-sviceni-jak-to-funguje/ :)
Děkujeme

Přidejte komentář »

Zatím bez komentářů.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>