Rss Feed


Co je espresso?

25. October, 2012 od admin

Co je espresso a jaký je jeho vznik?

Jak možná tušíte Espresso bude mít něco společného s itálií a kávou. Espresso není až tak horkou novinkou na trhu, jedná se o produkt, který byl patentován již na začátku minulého století italem Bezzerou. Bezzera byl první kdo si patentoval automat na výrobu espressa. U nás těmto automatum na kávu espresso říkáme také pressovače. Už ze samoného názvu přístroje jde uhodnout že je odvozeno od tlaku který je v přístroji vytvářen. Povězme si tedy více o tom jaké jsou ingredience pro vznik espressa a jak výroba probíhá v presovačích.

Jak vzvzniká espresso

Ano první a asi nejdůležitější ingrediencí je mletá káva. Kávovina pro espresso je namleta jeměji než kávovina pro tureckou kávu. Pokud by však byla příliš jemně mletá byla příliš silná a přelouhovaná. Pro přípravu espressa se hodí káva s výraznější kyselostí například arabika.

Druhou ingrediencí a základním předpokladem aby vzniklo espresso takové jaké má být je voda ohřátá na odpovídající teplotu. Voda musí protékat kávovinou po odpovídající dobu asi 25-30 sekund pod správným tlakem.

Šálek do něhož espresso teče by měl být předehřátý. Je to tedy docela věda, naštěstí my nemusíme presovače pro výrobu pressa vyrábět, ale můžeme si je koupit v odpovídající kvalitě a ceně.

Předpoklady pro výrobu kvalitního espressa

  • 7 gramů kávoviny (+- 0.5g)
  • Teplota vody procházející kávovinou 88-92°C
  • Tlak vody na kávovinu 15 bar
  • Doba přípravy espressa 25-30 sekund (od chvíle kdy začne espresso téct)

Kde pořídit automaty na výrobu kvalitního espressa

Já pro nákup využívám server Heureka kde mohu porovnávat ceny z jednotlivých e-shopů. Můžete také využít přehledný eshop LevneElektro.cz který nabízí zvláště automaty Bosh Tassimo. Tato řada presovačů Tassimo je vhodná jak pro nenáročné uživatele, tak i pro fajnšmekry. Tassimo je nenáročné na obsluhu i údržbu, také je možné využít kávovar na výrobu kapuccina, latte machiato, presso a další.

Share Button
Byl Vám tento článek užitečný? Zmiňte se prosím o něm na svém webu, na fóru nebo v diskuzi.
Adresa článku: http://howtodo.cz/co-je-espresso/ :)
Děkujeme

Přidejte komentář »

Zatím bez komentářů.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>