Rss Feed


Jak zvládnout stres v zaměstnání?

12. October, 2010 od Karis

Slovo “práce” je velmi často spojeno i se slovem “stres”. Málokdy najdete práci, ve které by stres nebyl její součástí. I když jste šéf, může být řízení vašeho byznysu také stresující. Zkrátka ať už jste šéf, obyčejný zaměstnanec nebo nezávislý pracovník, budete se potýkat s určitou úrovní stresu. A tak se může hodit, naučit se ho co nejlépe zvládat. Čtěte jak:

Vemte zodpovednost

Měli byste vzít plnou zodpovědnost za vaši fyzickou i emocionální pohodu. Uvědomte si věci, které jen stresu přispívají, jako například váš negativní postoj. Naučte se mluvit s ostatními, i vaším šéfem. Komunikace je totiž základem zlepšování vašich tzv. people skills. Tedy lepšího chápání sám sebe, svých reakcí, budování důvěry, respektu a produktivní spolupráce…

Pecujte o sebe

Ohromně zredukujete stres, pokud se o sebe začnete starat. Představte si, že půjdete do práce s horečkou. Myslíte, že v takovém případě vůbec jde nebýt podrážděný? zde je pár věcí, které můžete udělat pro svoje tělo a duševní zdraví, abyste zlepšili vaši schopnost pracovat:

  • Cvičení: 30 minutové cvičení dvakrát až třikrát týdně vás udrží ve formě a zvýší hladinu vaší energie. Svěží ranní procházka před prací také redukuje vaši náchylnost ke stresu.
  • Výběr jídla: Zvolte jídlo, které vám dodá energii, jako je ovoce, zelenina a libové maso. A jezte po menších porcích.
  • Vyhněte se alkoholu a nikotinu: navzdory populární myšlence, že kouření redukuje stres, nikotin v cig-retách zvyšuje vaši úzkostlivost a nesnižuje ji. Příliš mnoho alkoholu zase může ovlivnit vaši bdělost a kvůli kocovině můžete být nedochvilní.
  • Dostatek spánku: Spánek “dobije” váš mozek, aby mohl naplno fungovat. Průměrný dospělý člověk by měl spát minimálně 7 hodin a ne více než 10 hodin. Příliš mnoho spánku může způsobit otupělost.

Budte organizovani

Chaos na stole, v povinnostech, v diáři může hodně napomoci stresu a znesnadnit vám hladký průběh vaší práce. Doporučuji každodenní organizaci vašich povinností. Zde je pár tipů:

  • Následujte realistické plány: Určete si co nejvíce realistické úkoly, které můžete zvládnout. Neklaďte na sebe nároky, kterým nemůžete vyhovět. Pokud pracujete na velké projektu, je dobré si ho rozděli do menších úkolů, krok za krokem.
  • Vyvarujte se spěchu: Přijďte do kanceláře alespoň o 5 či 10 minut dříve, abyste měli ještě čas, než usednete ke stolu a začnete pracovat.
  • Berte si přestávky: Nikdy neprošvihněte přestávky. Jsou tu od toho, abyste mohli na pár minut od své práce odejít úplně pryč a pročistit si hlavu.

Objevte vasi “emocni inteligenci”

Emoční inteligence znamená rozpoznat vaše emoce a nebýt impulzivní. Měli byste vědět co vás dělá rozlobenými, šťastnými či vznětlivými a ovládat to. Vyhněte se situacím, které by mohli způsobit podráždění, jako například diskuze o politice v práci. Místo toho se zaměřte na vylepšování vztahů s vašimi spolupracovníky a také vaším šéfem.

Vezměte si krátkou dovolenou, jestli můžete. Tyto dovolené slouží jako “nabíječka” pro vaše tělo a mysl.

Share Button
Byl Vám tento článek užitečný? Zmiňte se prosím o něm na svém webu, na fóru nebo v diskuzi.
Adresa článku: http://howtodo.cz/jak-zvladnout-stres-v-zamestnani/ :)
Děkujeme

Přidejte komentář »

Zatím bez komentářů.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>