Rss Feed


Jak vyměnit olej v autě?

9. November, 2010 od Martin

Taková výměna oleje je velmi jednoduchá. Pokud jste jen trošku zruční, zvládnete to sami a mnohem levněji než kolik byste dali za výměnu v autoservisu.

Co budeme potřebovat:

- nový olejový filtr

- nový olej

- plochý klíč o velikosti 17, 19, 21 ( záleží na tipu vozu )

- velkou plochou nádobu

- ruční zvedák

- těsnící měděnou podložku

- přípravek na demontáž starého filtru popř. velký šroubovák

Postup

Nejdříve nechte zahřát motor zhruba na teplotu 60°C. Pomocí zvedáku zdvyhněte auto tak, aby jste se pod něj dostali. Pod motorem by jste měli mít plastový kryt, který zakrývá i olejovou vanu. Musíte jej demontovat. Poté podstrčte pod vanu nádobu, která musí být dostatečně objemná ( min. 5 litrů ). Odšrubujte z vany zátku a nechte odtéct všechen olej. Vylezte z pod auta a odšrubujte starý olejový filtr. Pokud jste dost silní, jde povolit rukou. Jinak musíte použít přípravek a demontáž nebo hasák. Jde to ještě tak, že prorazíte filtr šrubovákem a tím potom filtr povolíte. Ve filtru je ještě starý olej, takže pozor, ať není všude. Nachystejte nový filtr. Lehce potřete olejem těsnící gumičku na spodní části filtru. Potom můžete filtr našrubovat a dotáhnout ( stačí když pořádně zaberete rukou ). Teď vyměňte měděnou těsnící podložku na zátce olejové vany a našrubujte ji zpět na vanu. Z víka ventilů sundejte zátku pro doplňování oleje a můžete pomalu nalévat nový olej. Podle údajů z velkého TP si zjistěte jaký olej do motoru musíte nalít. Průběžně na měrce oleje kontrolujte množství. Spodní ryska na měrce je minimum a horní je maximum. Oleje můžete nalít maximum. Po nastartování se totiž zaplní olejem i nový filtr. Až budete mít olej doplněný, tak nastartujte auto asi tak na 5 minut. Pokud zátka na vaně těsní, tak můžete vrátit plastový kryt motoru a sundat auto ze zvedáku. A výměna je hotová.

Pozn. Nekupujte levný, neznačkový olej ani filtr. Nekvalitní filtr se rychle zanese a ucpe. doporučuji značku Filtron nebo Febi. Levný, nekvalitní olej rychle ztrácí viskozitu a přestává mazat. Hybné části motoru potom trpí a rychleji se opotřebovávají. Olej kupujte zančky Castrol, Mogul, Mobil, Helix nebo Valvoline.

Share Button
Byl Vám tento článek užitečný? Zmiňte se prosím o něm na svém webu, na fóru nebo v diskuzi.
Adresa článku: http://howtodo.cz/jak-vymenit-olej-v-aute/ :)
Děkujeme

Přidejte komentář »

Zatím bez komentářů.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>