Rss Feed


Jak vybrat papír pro kreslení?

6. October, 2010 od Slimi

Jak vybrat správný papír, který je na vaší kresbě, nebo malbě nejdůležitější? Je spousta papírů, můžete kreslit na levný kancelářský papír, nebo si koupit čtvrtky, a nebo se podívat po nějakém speciálním papíru… Možností je opravdu mnoho, ovšem, moje zkušenosti jsou následující.

Kancelářský papír – asi nejdostupnější a nejlevnější varianta. Hodí se spíše ke kresbě tužkou a pastelkami. Pokud si koupíte nějaký levný kancelářský papír, nebude se vám na něj kreslit zrovna nejlépe, jelikož bývá velice slabý a lehce se na něm objeví zrnitost (to znamená, když vybarvujete vetší plochy, tak vzniknou taková bílá místa, která nejdou jen tak vybarvit, může za to hrubost papíru). Tloušťka papíru, obzvláště toho kancelářského záleží na tom, kolik má g/m2 (gramů na  metr čtvereční). U těch méně kvalitních papírů bývá většinou 80, pokud chcete koupit kvalitnější, je dobré koupit 90. Ovšem já momentálně mám 160 g/m2 a nemůžu si je vynachválit. Je velice jemný, takže se zrnitostí se zde téměř nesetkáte. Ovšem je možné koupit i speciální papír, který je snad nejvíce jemný, ale u takových papíru počítejte s cenou minimálně 5 Kč/ks.

Čtvrtka – pokud chcete malovat (např.: vodové barvy) je dobré použít čtvrtku, jelikož se jen tak nerozmočí. Ovšem čtvrtka má velice hrubý povrch, proto ji nedoporučuji použít ke kresbě.

Speciální papír – je mnoho papírů, které jsou určené pouze k nějaké technice malby, nebo kresby. Můžete se tak setkat například s papírem pro akryl, který má nějakých 200 g/m2 a když po něm kreslíte vodou, papír se po uschnutí nezvlní, ovšem tomu také odpovídá cena. Můžete se také setkat s papyrusem, který se někdy také používá na perokresbu jako ve starém Egyptě. Nebo hedvábní papír, který vypadá spíše jak látka a mnoho dalších…

Share Button
Byl Vám tento článek užitečný? Zmiňte se prosím o něm na svém webu, na fóru nebo v diskuzi.
Adresa článku: http://howtodo.cz/jak-vybrat-papir-pro-kresleni/ :)
Děkujeme

Přidejte komentář »

Zatím bez komentářů.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>