Rss Feed


Jak vybrat notebook?

9. November, 2010 od ppainter85

Ceny počítačů všeobecně, tedy i notebooků se čím dál více snižují a proto si jej dnes může koupit v podstatě kdokoli výdělečně činný. Dá se říct, že je to v podstaté modní záležitost a kupují si ho i lidé pro které je vhodnějším řešením klasický stolní počítač.  Pro správný výběr je několik důležitých parametrů. Každý požaduje od notebook něco jiného a k tomu je důležité přizpůsobit i výběr.

Mobilita.

V případě, že chcete notebook často přenášet vyplatí se koupit zařízení k tomu uzpůsobené. Momentálně nejběžnější velikostí je 15″. V našem případě to ale může být až přespříliš. Kdo koupí třeba 13″ určitě neprohloupí. S velikostí je samozřejmě i hodně spjata hmotnost. Dalším parametrem, který určitě oceníme je výdrž baterie. Chceme-li často pracovat ve vlaku, autobuse, parku nebo kdekoli jinde, kde bude shánět zásuvku problém, jsou 2 hodiny výdrže při úsporném režimu málo. V případě potřeby velké výdrže (přes 8 hodin) však musíme počítat s tím, že velká baterka může podstatně zvýšit hmotnost přístroje a pravděpodobně bude použit úsporný hardware, takže s výkonem to asi takě nebude kdoví jak růžové.

Výkon.

Někdo, kdo chce notebook používat na hraní her případně nějaké složitější programy, třeba grafické – Adobe Photoshop nebo AutoCad, musí sáhnou hlouběji do kapsy. Integrovaná grafická karta v tomto případě nestačí, je nutná dedikovaná (samostatná). Firma intel vyrábí v součásné době pouze integrované grafické čipy (GMA HD, X4500MHD a další) to samé platí i o ATI 3200, 4200, 4290 a samozřejmě jsou i další. Co se týka procesoru je samozřejmě potřeba nějaký výkonější a více jádrový. Stejně tak paměť RAM musí být 4GB a více.

Kancelář.

Nepotřebujeme nic extra výkoného. Většině uživatelů stačí integrovaná grafika a slabší procesor. Disk nemusí mít velkou kapacitu, RAM paměti postačí menší, v podstatě je důležité jenom  to, aby byl spolehlivý a bytelný. V tomhle případě se nejvíce vyplatí koupit u renomovaného výrobce, který často poskytuje i záruku navíc. Pro toto použití je také více než vhodné mít notebook vybaven numerickou klávesnicí. Ušetří se tak spousta času při psaní.

Netbooky.

Zvláštní kategorií jsou takzvané netbooky, někdy nazývané mini notebooky i jinak. Drtivá většina z nich má obrovskou výdrž na baterii, klidně i 8, 10 nebo až 14 hodin. Vyznačují se poměrně nízkou cenou (od 5 000 Kč. ve slevě), ale výkon je mizerný. V podstatě na žádném modelu pod 10 000 Kč. se nenechají hrát v podstatě žádné hry a tím myslím i ty několik let staré. Také HD video se na ních zpravidla “seká”. Nicméně pro někoho, kdo jej chce používat na internet, textové editory,  případně filmy v nižšim rozlišení ta pravá volba. Musí se ale smířit s tím, že psaní nemusí být zrovna pohodlné a text na malém monitoru pro lidi se zlabším zrakem hůře čitelný. Každopádně se ale vejde do každé větší kabelky, takže může být vždy po ruce.

Závěrem.

Nechci zmiňovat konkrétní vhodné komponenty vhodné na jednotlivá použití. Během několika měsíců se stejně situace vždy změní a informace nebudou aktuální. Při výběru konkrétní sestavy se poraďte u známého, který tomu opravdu rozumí nebo třeba na nějakém foru. Když zadáte do vyhledávače vyhledávače PC PORADNA nebo tak, něco vhodného určítě najdete. Nevěřte tomu co vám poví v obchodě, už několikrát jsem se setkal s tím, že prodavač lidem doporučil úpně nevhodné zboží. Jinak řečeno, jediné co o počítačích věděl je, že nějaké mají na skladě.

Share Button
Byl Vám tento článek užitečný? Zmiňte se prosím o něm na svém webu, na fóru nebo v diskuzi.
Adresa článku: http://howtodo.cz/jak-vybrat-notebook/ :)
Děkujeme

Přidejte komentář »

Zatím bez komentářů.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>