Rss Feed


Jak udržovat komín, a jaký stavební materiál komínu zvolit?

22. July, 2013 od admin

Komín by měl vydržet funkční jistě i desítky let. Ovšem tak jako vše, i komín vyžaduje pravidelnou údržbu aby se nerozpadl, nevzikaly v něm trhliny vedoucí až pod omítku v interiéru.  Údržbu je potřeba podle zákona provádět nejméně jednou ročně, u některých typů paliv jako jsou tuhá paliva i dvakrát ročně. Údržba komínu je prováděna jeho pravidelným čištěním komicickou firmou, která se prokáže platným průkazem společenstva kominíků. Více o pravidelném zákonném čištění komínů kominickou firmou čtěte v tomto článku). Druhou činností, která je potřeba pro údržbu dělat pravděpodobně jednou za deset let i více je renovace komínové cesty. Tato renovace spočívá v nanesení ochranné omítce podobné vrstvy na stěny komína. Video jak se taková renovace komínové cesty provádí naleznete na stránce firmy ScanCore s.r.o. (scancore.cz), odkaz naleznete v tomto článku, hledejte vymazání komínu Scancoat. Renovace není povinná pokud se při revizi komínové cesty nezjistí, že komín je v nevyhovujícím stavu, který by mohl způsobit požár.

Pravděpodobně nejvíce namáhanou a exponovanou částí komínu je část komínu nad úrovní střechy. Důvodem, proč tato část je více namáhána je kondenzace vodních par, odcházejících komínem. Každé dřevo obsahuje vodu a ta následně při průchodu nadstřešní částí komínu kondenzuje zpět na kapky. Důsledkem kondenzace v nadstřešní části komínové cesty je obvykle nižší teplota komínové stěny vlivem například zimního počasí v exteriéru. Z výše uvedeného tedy vyplývá, že cihly, a nebo lépe a obecně materiál z kterého je nadstřešní část vyrobena by měl být odolný rozpínání, smršťování a vlhkosti co nejlépe. Nejen materiál, ale také spojovací materiál (malta) by měla mít odpovídající vlastnosti aby nebylo potřeba komín každou chvíli přezdívat.

Například v Dánsku se jako moderní stavební materiál začala již před padesáti lety používat pemzobeton. Tento beton obsahuje jako příměs pemzu, což je velmi lehká vyvřelá hornina. Díky této kombinaci je stavební materiál komínu pevný, odolný a lehký! Pemza totiž je horninou, která ve vodě plave. V České republice pemzobetonové komíny realizuje firma Scancore, s.r.o., která je dceřinou dánské firmy vyrábějící pemzobetonové komíny již 30 let. Výhodou komínových systémů ScanCore je také nízký počet stavebních prvků, znamená to tedy snazší instalaci komínové cesty a tedy i nižší cenu pro zákazníka. Scancore poskytuje záruku na komínové systémy 30 let.

Share Button
Byl Vám tento článek užitečný? Zmiňte se prosím o něm na svém webu, na fóru nebo v diskuzi.
Adresa článku: http://howtodo.cz/jak-udrzovat-komin-a-jaky-stavebni-material-kominu-zvolit/ :)
Děkujeme

Přidejte komentář »

Zatím bez komentářů.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>