Rss Feed


Jak správně zacházet s tuky?

19. October, 2010 od canibalx

Tuk. Většina z nás si pod tímto slovem představíme indikátor obezity, nezdravého jídla, obžerství, ale jen málo z nás dokáže vyjmenovat tuky prospěšné našemu organismu. Naše tělo bez správného přísunu těch správných tuků může fungovat jen těžko. Bohužel lidé se v tomto ohledu dělí na dvě části. Jedna se tuky přímo přejídá a ta druhá se jim vyhýbá obloukem. Vězte, že ani jedna z těchto možností není správná a pokud teď čtete tento článek, dozvíte se jak to vlastně s tuky je.

Málo tuků ohrožuje zdraví

Tělesný tuk představuje pro tělo všestrannou složku. Tuk za prvé chrání vnitřní orgány a zároveň je tepelně izoluje. Navíc působí jako rozpouštědlo pro některé vitamíny, ale taktéž slouží k ukládání energetických hodnot na horší časy. Veliký omyl podstupují lidé, kteří při zahájení diety tuky úplně vynechají, čímž ohrožují zdraví celého těla. Ženy si mohou narušit menstruační cyklus. Nepodceňujte důležitost tuků pro naše tělo a za žádných okolností je nevynechávejte. Takové životně důležité tuky jako jsou esenciální mastné kyseliny, si tělo samo vyrobit neumí. Denní dávka tuků by se měla pohybovat mezi 30% až 35%  přijaté energie . 50% – 55% tvoří sacharidy a 15% bílkoviny. Tuky tak tvoří třetinu našeho jídelníčku a z toho by 2/3 měli tvořit tuky rostlinné a 1/3 živočišné.

Důležité o tucích

Zdraví neprospěšné tuky se nazývají transmastné, jenž mají za důsledek zvýšení hladiny cholesterolu v krvi. Těch je lepší se vyvarovat. Dbejte opatrnosti před ztuženými pokrmovými tuky, ale také na sušenky, polevy, které se kupodivu naleznou na zdravých musli tyčinkách. Nejprospěšnější tělu jsou nenasycené mastné kyseliny s přízviskem omega-3 a 6. Se svým blahodárným účinkem na srdce se stávají důležitou položkou pro náš jídelníček. Výborně podporují imunitní systém, zrak a mozkovou činnost. Pokud se orientujeme v těchto tukách, tak s přehledem rozpoznáme zdravé jídlo od nezdravého letmým pohledem. Nasycené tuky jsou  v mléce, másle, mase, ale také v kokosovém nebo palmovém oleji.

Ryby a ořechy

Největším zástupcem nenasycených tuků jsou rostlinné oleje, ryby, oříšky. Proto se nebojme tyto potraviny zařadit do našeho pokrmového režimu. Pro více informací můžete navštívit zdravykorinek.cz

Share Button
Byl Vám tento článek užitečný? Zmiňte se prosím o něm na svém webu, na fóru nebo v diskuzi.
Adresa článku: http://howtodo.cz/jak-spravne-zachazet-s-tuky/ :)
Děkujeme

Přidejte komentář »

Zatím bez komentářů.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>