Rss Feed


Jak správně používat malířské barvy v bytě?

19. October, 2010 od canibalx

Bílé stěny už dávno nepatří mezi moderní zacházení s interiérem. Nejrůznějšími barvami můžeme vyvolávat příjemné pocity, jen musíme zvolit správný způsob a tip odstínů.  Řekněte sami, když přijdete do krásně oranžového obývacího pokoje odkud z poza rohu vykukuje kuchyň v zelenkavé tónině, jako byste vstoupila do jarního ráje. Tyto pocity bílá barva vyvolat nedokáže. My se v tomto článku naučíme správně používat jednotlivé barvy a podrobně si vysvětlíme co, která umí. Samozřejmě, že barva nábytku hraje také svou důležitou roli na poli příjemného a praktického bydlení.

Žlutá

Je to velmi pozitivní a teplá barva. Barva slunce jak se o ní říká. Dodává nám bezstarostný pocit klidu a bezpečí. Podporuje činorodost. Místnost ve světlém odstínu rozšiřuje. Je vhodná pro použití do všech částí domova. V jídelně podpoří apetit, v pracovně zase navodí aktivitu. Vhodná je taktéž do dětského pokoje. Děti budou více hravé.

Oranžová

Má krédo nejveselejší barvy vůbec. Navozuje teplý pocit a přebytek energie.  Pokoje vymalovány touto barvou zažijí nejméně hádek a rozepří. Krásně prosvětluje ponuré místnosti a vdechuje jim život. Studentské pokoje či pracovny přímo dychtí po oranžové barvě a jejich odstínech. Neuškodí ani v kuchyni. Jde o velice optimisticky naladěnou barvu.

Růžová

Říká se o ní, že jde o dívčí barvu. Z pánského hlediska je naprosto neadekvátním řešením pro vymalování jejich pokoje. Ostatně by to vzbuzovalo pozdvižení, ale pokud jí použijete např. v koupelně, uvidíte jak se vám interiér za to odvděčí.  Působí velice jemně a relaxačně a díky tomu se hodí i do ložnice.

Červená

Barva uvolňující agresivitu, vysokou aktivitu, dravost. Na někoho může působit nebezpečným dojmem. Na prostory působí zmenšujícím vlivem a jasně vymezovacím. Použití je nejvhodnější tam, kde netrávíme tolik času. Do ostatních místností jen v detailovém smyslu. Vyhněte se ložnici a dětskému pokojíku.

Zelená

Tato barva dokáže uklidňovat a snižovat naše duševní napětí. Je to svěží varianta, která se může hodit všude a přitom nikam. Je to málo oblíbená barva a ne každému přijde vhod. Pokud budeme pracovat se světlejšími tóny, tak místnost opticky zvětšíme a naopak. Svěží jarní zeleň chrlí spíše zneklidňující účinky, proto se tomuto odstínu vyhněme. Příjemnější jsou tmavší mechové odstíny, avšak ty místnost zase zmenšují. Se zelenou je lepší nakládat spíše detailově, než-li uceleně a rozmyslet si každý tah.

Modrá

Tmavě Modrá je barvou uklidňující, však  může navodit ospalý stav. Světlejší odstín svou blankytností vyvolává svěží pocit a je proto vhodnější pro větší plochy. Stejně tak, jako u zelené světlá rozšiřuje prostory a tmavá naopak. Vhodnou volbou použití jsou dětské pokoje a koupelny, kde nám napomohou se odreagovat a uklidnit. Vyvarujte se chodeb, jelikož modrá zesiluje ponurost.

Tak teď víme vše o nejčastěji používaných barvách a jejich vlastnostech, nezbývá než popřát hodně zdaru do malování vašich pokojů.

Share Button
Byl Vám tento článek užitečný? Zmiňte se prosím o něm na svém webu, na fóru nebo v diskuzi.
Adresa článku: http://howtodo.cz/jak-spravne-pouzivat-malirske-barvy-v-byte/ :)
Děkujeme

Přidejte komentář »

Zatím bez komentářů.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>