Rss Feed


Jak pečovat o své klouby?

20. October, 2010 od canibalx

Znáte to. Každým připsaným rokem se pohybový aparát zhoršuje a my matně vzpomínáme na doby, kdy jsme mohli běhat ze děvčaty/kluky a nebo se věnovat svému oblíbenému sportu. Stáří na sebe bere mnoho nevýhod a tato je jedna z největších. Jsme čím dál tím více omezováni v pohybu a my se pomalu smiřujeme. Namísto toho, abychom problém opravdu řešily, tak se pouze snažíme bolest obcházet a tlumit. Bolest kloubů, ale není vždy jen vina stáří a s ním spojené osteoartrózy (OA), jenž je chronické onemocnění provázeno záněty a špatnou pohyblivostí. Na vině je mnohdy i nadváha, která klouby doslova drtí při každém kroku.

Předcházejte problémům

Pokud jsme zasaženi OA, dochází k postupné deformování kloubní chrupavky. V nejhorších případech může chrupavka zmizet úplně. To je doprovázeno různými zvukovými efekty jako je vrzání, lupání a jiné známe zvuky vycházející zpod kůže našich dědečků a babiček. OA se léčí pomocí doplňků výživy např. glukosaminem, jenž příznivě působí na kloubní aparáty a pomáhá tvořit přirozenou součást chrupavky. Tyto doplňky je dobré nasadit ještě dříve, nežli k problémům dojde. Jedná se o skvělé preventivní opatření. Oddalme stárnutí kloubu a s nimi spojené komplikace.

Zánět

Samozřejmě, že chrupavka není to jediné, s čím se v této oblasti můžeme potkat. Objevit se může i nepříjemný zánět, který skrývá větší nebezpečí. Bez chrupavky se můžeme celkem bez problému pohybovat. Ovšem jakmile se do našeho kloubu dostane aseptický zánět, je po srandě.

Ulevte si

Zánět může pokročit do takového stádia, kdy je pro nás každý krok velikou výzvou. Jedná se o pokročilou OA a v tomto případě je vhodné nasadit utlumující preparáty jako je LitoZin Forte, v níž je obsažena přírodní látka GOPO napomáhající k znecitlivění bolesti a je mnoho pacientů, kteří si tento výrobek pochvalují. Bohužel není to jediné co je v pokročilém stádiu OA učinit. Návštěva lékaře je neodvratitelná a zásah injekcí s mazivem přímo nezbytný.

Hrozí mi osteoartróza?

  • Vrozené vady jsou jednou z příčin k následné artróze. S poruchou kloubů se už můžeme narodit.
  • Velice častým důsledkem k vyústění OA je obezita, která ničí především naše kolena
  • Zátěž je dalším faktorem. Trpí nejen staří, ale i mladí s těžkou manuální prací a vrcholový sportovci
  • Zranění může taktéž vyústit v OA. Záleží na tipu a průběhu celé události
  • Rozhodujícím elementem je i věk, který se výrazně podepisuje na opotřebování

Jak si mohu pomoct?

Na boj proti zkázonosné artróze, můžete vytáhnout i své zbraně. Nedoufejte v to, že vás prášky nakonec zachrání. Stačí se řídit několika zásadami a svým kloubům podstatně prodloužíme životnost.

  • Prioritním aspektem je hlídání své vlastní váhy. Hubněte pomocí vyváženého jídelníčku a stravy
  • Vsaďte na značkové sportovní obutí, které bude kvalitně tlumit nárazy.
  • Skvělé je začít s nordic walkingem. Pomocí teleskopických hůlek odlehčíte svým kloubům až o 30%
  • Nezapomínejte na pohyb a protahování svalstva, jenž má na starost důležité klouby
Share Button
Byl Vám tento článek užitečný? Zmiňte se prosím o něm na svém webu, na fóru nebo v diskuzi.
Adresa článku: http://howtodo.cz/jak-pecovat-o-sve-klouby/ :)
Děkujeme

Přidejte komentář »

Zatím bez komentářů.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>