Rss Feed


Jak pečovat o střechu, prodloužit životnost, opravy?

20. September, 2013 od admin

Opravy střechy a nebo kompletní rekonstrukce může být nákladná investice a proto je k problému potřeba přistupovat s rozvahou a informovaně.

Dřevěná konstrukce střechy – péče

Díky tomu, že je nosný systém střechy – krov, trámy, latě vyrobený ze dřeva, je jeho životnost omezená obvykle na sto let i více. Životnost dřevěné konstrukce závisí zejména na dlouhodobé vlhkosti, které je dřevo vystaveno. Přítomnost vody totiž má vliv na rozkladné procesy ve dřevě a umožňuje růstu různým houbám, které napadají dřevo a zrychluje jiné rozkladné procesy ve dřevě. Kvůli odvětrávání jsou do střech zabudovávány také speciální odvětrávací tašky, které umožní proudění vzduchu a odvod vlhkosti. Další možností jak chránit dřevo před dřevokazem je nátěr chemickým prostředkem proti dřevokazu, houbám a červotočům. Následně se může provést i nátěr mořidlem / fermeží. Střešní dřevěná konstrukce se nenatírá laky, které by zapříčinily uzavření vlhkosti ve dřevě a jeho možný rychlejší rozklad. Z důvodu co nejnižší vlhkosti se dřevo napouští také v době kdy je co nejvyšší teplo a sucho. Důležité je také kontrolovat zda střechou nezatéká a voda neteče po dřevěné konstrukci střechy. To by mohlo způsobit hnilobu dřeva, zvýšení vlhkosti, plísně a podobné.

Střešní krytina

Správně zvolená střešní krytina mívá životnost i více jak sto let. Tvrdost a odolnost pálených tašek se s přibývajícími léty zvyšuje a díky tomu mohly vydržet i více jak staletí. Místa, kudy protéká voda skrze střechu do půdních prostor je možné opravit svépomocí a nebo požádat o pomoc pokrývačskou firmu. Další věcí kterou je možné udělat k zlepšení vzhledu střechy je profesionální vysokotlaké čištění proudem vody a následně provést nátěr speciálními barvami na silikonové či polyuretanové bázi. Tento ochranný nátěr střešní krytiny může ochránit její povrch například proti růstu mechu. Pokud je střešní krytina ve špatném stavu, bude pravděpodobně praktičtější provést opravy a výměnu krytiny než se snažit o čištění a nátěr.

Výměna a nebo celková rekonstrukce?

U starších střech mohou být některé prvky ve špatném stavu v důsledku dřevotočů, hub, škůdců a nebo kazech ve dřevu. Ne vždy bude možná nutné vyměnit celou střechu a pozvat tesaře na plánování a výrobu nového krovu. Možná bude stačit pozvat pokrývačskou firmu a tesaře aby vyměnili některé nosné střešní dřevěné latě a další části potřebující výměnu. Abyste si dobře představili jak takový proces funguje, jak střecha vypadá, můžete použít vyhledávač Google.cz a zadat si do vyhledávání obrázků fráze jako: střecha latě výměna. Některé firmy mají ceny za své služby uvedené i na svých internetových stránkách. Obvykle je možné domluvit si i prohlídku a kalkulaci ceny, tato může být i bezplatná. Někdo doporučuje vypracovat si návrh a kalkulaci ceny od více než jedné firmy aby bylo možné poznat, zda je cenová nabídka skutečně odpovídající.

Příkladem firmy, která Vám může pomoci s klempířskými a pokrývačskými pracemi je firma Pech & Král, Klempířské a pokrývačské práce. (Strechy-PEKR.cz). Firma provádí také montáž střešních oken a odvoz staré střešní krytiny a další služby.

Share Button
Byl Vám tento článek užitečný? Zmiňte se prosím o něm na svém webu, na fóru nebo v diskuzi.
Adresa článku: http://howtodo.cz/jak-pecovat-o-strechu-prodlouzit-zivotnost-opravy/ :)
Děkujeme

Přidejte komentář »

Zatím bez komentářů.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>