Rss Feed


Co jsou virtuální privátní servery (VPS)

22. September, 2013 od admin

Server, je počítač umístěný v budově nazvané datové centrum a nebo také datacentrum. Jde o počítač, který je vyrobený tak, aby byl rozměrově úsporný a mohl být vkládán stavebnicově do úložných boxů – racků. Server má stejné druhy komponent jako každý počítač, tedy základní desku umožňující komunikaci mezi jednotlivými komponentami jako je procesor, operační paměť, úložný prostor (pevný disk) grafická karta, síťová karta. Některé komponenty mohou být integrovány přímo do základní desky, čímž se snižuje náročnost na rozměry serveru.

Servery jsou v datacentru připojeny k internetu a běží 24 hodin denně 7 dní v týdnu, 365 dnů v roce (pokud se nevyskytne nějaký hardwarový problém, který pracovníci datacentra okamžitě automaticky řeší výměnou vadných komponent a znovuspuštěním serveru. K serveru je možný přístup přes terminál přímo z datacentra a nebo odkudkoliv přes internet například po přihlášení přes internetovou stránku a nebo pomocí počítačového programu nazvaného VNC klient a nebo pomocí programu pro vzdálenou plochu.

Virtuální privátní server je softwarově vytvořená část fyzického serveru, která má softwarově (programově) přidělené základní prvky fyzického serveru: paměť, procesor, diskový prostor, IP adresu, část datového přenosu dedikovaného serveru (například 10mbit/s). Virtuální server se chová stejně jako server dedikovaný. Rozdíl je v tom, že platíte jen za to, co opravdu využijete. Není potřeba kupovat drahý server, pokud byste nevyužily všechny jeho systémové prostředky, paměť výpočetní výkon.

Bojíte se, že virtuální server je něco nestabilního nad čím máte horší kontrolu než kdybyste měli celý server / železo pro sebe? Fyzický server sdílíte s dalšími zákazníky webhostingové společnosti avšak virtuální servery jsou vytvořené tak, aby se virtuální servery nemohly jednoduše ovlivňovat. Samostatnost a neovlivnitelnost jednotlivých virtuálních serverů je dána zejména softwarem, kterému se říká hypervisor. Jde o software určující způsob přidělování prostředků (cpu, ram…) fyzického serveru. Podle hypervisoru se dává virtuálním serverům přívlastek, například KVM VPS, OpenVZ VPS, XEN VPS. Toto jsou tři asi nejznámější hypervisory pro tvorbu virtuálních privátních serverů. Xen a KVM bývají považovány za hypervisory, které umožňují nejlepší izolaci všech prostředků virtuálních serverů.

Virtuální servery můžete využít pro nejrůznější úlohy, například jako úložní prostor dostupný odkudkoliv kde je přístup k internetu, nebo na server nahrajete internetové stránky a na server nasměrujete doménu vasedomena.cz. Server bude návštěvníkům servírovat internetové stránky, data apod. Virtuální server je také možno využít pro tzv virtuální plochu a nebo také remote desktop (vzdálená plocha). Tedy vytvoříte si počítač nonstop připojený k internetu na kterém můžete pracovat a připojovat se k němu odkudkoliv bez přerušení běžících programů. VPS bývají dostupné od přibližně 100 Kč měsíčně. Lepší servery cca 300 Kč měsíčně.

Potřebujete poradit? Kontakt

Share Button
Byl Vám tento článek užitečný? Zmiňte se prosím o něm na svém webu, na fóru nebo v diskuzi.
Adresa článku: http://howtodo.cz/co-jsou-virtualni-privatni-servery-vps/ :)
Děkujeme

Přidejte komentář »

Zatím bez komentářů.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>