Rss Feed


Co dělat v případě, když jste nedostali výplatu? Pomůže stát

5. May, 2016 od admin

Uběhl den, dva, týden a výplata pořád nikde? Rodinný rozpočet očekává příjem peněz, ze kterých je nutno zaplatit pravidelné platby a vy začínáte být tak trochu nervózní? Především zachovejte chladnou hlavu, protože v případě, že vám zaměstnavatel nevyplatil výplatu, pomůže vám stát. Jen se budete muset obrnit mírnou trpělivostí a projít si malým úřednickým kolečkem. Ovšem výsledek stojí za to, svých práv se nakonec domůžete a peníze dostanete! Nejdřív ze všeho si promyslete, jak chcete dál postupovat, možností je více. Zajděte za svým šéfem a zjistěte proč výplata nepřišla. Ať už vám sdělí jakékoli důvody, vyčkejte maximálně měsíc a pak začněte o peníze bojovat. Záleží jen na vás jestli se rozhodnete z tohoto důvodu okamžitě ukončit pracovní poměr, ale mějte na paměti, že vše musíte učinit písemně. Pak můžete uzavřít pracovní poměr jinde a nebo se zaregistrovat na úřadu práce. Se stížností se můžete také obrátit na oblastní inspektorát práce a ve vaší firmě bude provedena kontrola. Pokud byl na vašeho zaměstnavatele vydán insolvenční návrh, s vyplacením chybějící mzdy pomůže úřad práce.

Výplata nepřišla? Nemáte žádnou finanční rezervu?

Poctivě pracujete každý den a přesto musíte prožívat takové šokující situace? Je to velmi nepříjemné, ale bohužel, běžná realita dnešní doby, která vás prostě nesmí rozhodit. Pro tyto neočekávané případy je nutno se snažit za každou cenu šetřit a odkládat si něco bokem. Finanční experti sice uvádějí, že bychom měli mít našetřeno na půl roku dopředu, ale ne každému se toto podaří splnit. Prostě každá koruna navíc je dobrá a určitě se bude hodit. Co ale podniknout, když výplata není a nějaká peněžní rezerva také ne? Pak přichází na řadu půjčka. Po tyto případy existují Půjčky před výplatou ještě dnes, které jsou svými podmínkami přizpůsobeny přesně pro danou situaci. S půjčkou překlenete nejhorší období, než se domůžete svých práv a výplata vám bude zpětně vyplacena. Půjčku vyřídíte online během pár minut, stačí jen naskenovat doklad, že jste zaměstnaní. Peníze vám ihned převedou na bankovní účet a nebo si je můžete vyzvednout v hotovosti třeba i na čerpací stanici. S touto půjčkou se vám nemůže nikdy stát, že byste zůstali zcela bez prostředků.

Náhradní výplatu poskytuje úřad práce

Na chybějící peníze nečekejte nikdy déle než měsíc a poté se s žádostí o výplatu mzdy obraťte na místně příslušný úřad práce. Tam se nejprve informujte, zda-li byl na vašeho zaměstnavatele podán insolvenční návrh. Jednejte rychle, neboť na uplatnění svých nároků máte jen 30 dní ode dne, kdy byl insolvenční návrh podán, poté byste se museli obrátit na soud. Náhrada mzdy se vypočítá podle tzv. rozhodné částky, která určuje celkovou výši mzdových nároků. Vyplacení částky náhradní výplaty je ukotveno v zákoně a tato částka je pravidelně valorizována, naposledy k datu 1. 5. 2016. Na úřadě si o peníze požádáte prostřednictvím příslušných formulářů, které vyplníte a necháte potvrdit zaměstnavatelem. Maximální možná částka, která vám může být vyplacena je 4,5 násobek rozhodné částky, ovšem bez doložení potvrzení od zaměstnavatele vám bude vyplacena jen minimální mzda. Důležité pro výplatu mzdových nároků je také přesné vymezení rozhodného období, což je období, kdy tyto nároky vznikly. Z rozhodného období si sami vyberete 3 měsíce a ty blíže specifikujete v podané žádosti u úřadu práce.

Pokud si nejste jisti svým postupem a nevíte si rady, můžete se vždy bezplatně obrátit na poradenská centra, která pomáhají zaměstnancům v pracovní krizi.

Share Button
Byl Vám tento článek užitečný? Zmiňte se prosím o něm na svém webu, na fóru nebo v diskuzi.
Adresa článku: http://howtodo.cz/co-delat-v-pripade-kdyz-jste-nedostali-vyplatu-pomuze-stat/ :)
Děkujeme

Přidejte komentář »

Zatím bez komentářů.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>